RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

25 cze

Kwalifikowanie zatrudnienia jako sezonowego w kontekście limitu umów na czas określony

Umowa o pracę zawarta na czas określony w celu wykonania prac sezonowych nie podlega limitowaniu – takie umowy mogą być powtarzane bez ograniczenia liczbowego, a łączny czas ich trwania nie wpływa na rodzaj kolejnych umów o pracę. Prace sezonowe nie są doliczane do limitowanych umów na czas określony. Pomimo tych istotnych konsekwencji, kodeks pracy nie definiuje pojęcia „prace sezonowe”.

 

Charakterystyka prac sezonowych

 

Umowy o pracę na czas określony są limitowane:

 

  • ilościowo – można zawrzeć nie więcej niż 3 umowy,
  • czasowo – łączny czas zatrudnienia na podstawie tych umów nie może przekraczać 33 miesięcy.

 

Po wyczerpaniu tych limitów kolejne zatrudnienie musi być na czas nieokreślony. Jednak umowy zawierane w celu wykonywania pracy sezonowej są wyłączone z tych limitów, pod warunkiem że ich zawarcie zaspokaja rzeczywiste okresowe zapotrzebowanie.

 

Przykład: Pracodawca co roku zatrudnia panią Agnieszkę na 4 miesiące do prac sezonowych. Pomimo zawarcia pięciu umów, nadal można ją zatrudniać na czas określony w ramach prac sezonowych. Jeśli pracodawca zaproponuje jej zimowe zatrudnienie, to będzie to pierwsza z limitowanych umów, a czas trwania wcześniejszych umów sezonowych nie będzie wliczany do limitu.

 

Definicja prac sezonowych

 

Kodeks pracy nie definiuje „prac sezonowych”, dlatego należy odwołać się do słownikowego znaczenia tego pojęcia – prace charakterystyczne dla pewnego sezonu, powiązane z określonym okresem roku.

 

Według wyroku Sądu Najwyższego z 8 maja 2008 r. (sygn. akt I UK 378/07), prace sezonowe to takie, które można wykonywać tylko przez część roku. Prace, które są wykonywane przez cały rok, ale na które w pewnych porach roku jest większe zapotrzebowanie, nie są pracami sezonowymi.

 

 

Przykład: Praca palacza na okres grzewczy czy prace przy zbiorach owoców są pracami sezonowymi. Prace gastronomiczne wykonywane przez cały rok, z większym zapotrzebowaniem w lecie, nie są pracami sezonowymi.

 

 

Ważne: W umowie o pracę należy wyraźnie wskazać, że dotyczy ona prac sezonowych. Umowa taka nie podlega zgłoszeniu do Państwowej Inspekcji Pracy (PIP).

Podstawa prawna

  • art. 25(1) ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (tekst jedn. Dz. U. z 2023 r., poz. 1465)

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.