Branża leasingowa od dawna postulowała digitalizację procedur oraz zniesienie obowiązku zachowania formy pisemnej przy zawieraniu umów leasingowych. Wkrótce te oczekiwania mogą się spełnić, ponieważ trwają prace nad pierwszym pakietem deregulacyjnym, a kolejne propozycje czekają na konsultacje. W ramach nowo wprowadzanych obowiązków administracyjnych ma nastąpić równoczesna rezygnacja z innego obciążenia przedsiębiorców w tym samym obszarze.
Zmiany mają na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej. Minister rozwoju i technologii, Krzysztof Paszyk, zapowiedział, że po konsultacjach z przedstawicielami branży do parlamentu trafi projekt ustawy, która uprości procedury prawne. „Chcemy, aby przedsiębiorcy mogli skoncentrować się na swojej działalności, a nie na biurokracji” – podkreślił minister.
Nowe przepisy będą tworzyć bardziej przyjazne otoczenie prawne, obejmujące zasady tworzenia i oceny prawa gospodarczego. Kluczowa zmiana to zasada „one in, one out”, która zakłada rezygnację z jednego obowiązku przy wprowadzaniu nowego.
Cyfryzacja procedur leasingowych – zmiana w przepisach
Nowe przepisy ułatwią życie leasingodawcom i leasingobiorcom. Ważną zmianą będzie umożliwienie zawierania umów leasingowych w formie dokumentowej, czyli elektronicznie, co zlikwiduje wymóg pisemnej formy umowy, która dziś jest konieczna pod rygorem nieważności. Łukasz Lewandowski z DSK Kancelaria podkreśla, że pisemna forma umowy leasingu jest już archaiczna w dobie cyfryzacji.
Leasing stał się popularnym narzędziem finansowania wśród przedsiębiorców, a jego popularność rośnie z uwagi na korzyści podatkowe i możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów. Cyfryzacja procesu leasingowego spotyka się z entuzjazmem przedsiębiorców – według badania „Małe firmy o leasingu 2024” aż połowa firm opowiada się za pełnym przeniesieniem procedur leasingowych do internetu.
Ułatwienia dla przedsiębiorców i rolników
Monika Constant, prezes Związku Polskiego Leasingu, wyraża nadzieję, że projekt ustawy deregulacyjnej zostanie szybko przyjęty. Dzięki cyfryzacji, umowy leasingowe będą mogły być podpisywane zdalnie, bez konieczności tzw. „mokrego podpisu”, co obecnie jest głównym problemem dla branży. Już teraz istnieje możliwość zawierania umów leasingu przy użyciu kwalifikowanego podpisu elektronicznego, jednak nie każdy przedsiębiorca nim dysponuje.
Planowane zmiany ułatwią nie tylko zawieranie umów, ale także ich aneksowanie. Przedsiębiorcy nie będą musieli osobiście odwiedzać biur firm leasingowych – wystarczy zgoda wyrażona drogą mailową, SMS-em lub w trakcie wideorozmowy.
Nowe przepisy już w 2025 roku
Projekt ustawy deregulacyjnej, który zawiera szereg ułatwień dla przedsiębiorców, w tym dotyczących leasingu, jest w fazie finalnych uzgodnień międzyresortowych. Ministerstwo Rozwoju i Technologii planuje, aby nowe regulacje weszły w życie 1 stycznia 2025 roku.