Aktualności
Pracownicy angażowani do obsługi nadchodzących wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego mają zagwarantowane dni wolne od pracy – zarówno płatne, jak i niepłatne. Zgodnie z art. 154 par. 4 Kodeksu Wyborczego, członkom obwodowych lub terytorialnych komisji wyborczych przysługują:
Te dwa rodzaje zwolnień stanowią odrębne uprawnienia, które nie wykluczają się nawzajem. Pierwsze z nich jest bezpośrednio związane z obsługą samego głosowania oraz liczeniem głosów, podczas gdy drugie jest ogólniejsze i niezwiązane z konkretnymi czynnościami, ale związane z realizacją zadań członka komisji.
Należy pamiętać, że pracownicy, których harmonogram pracy nie obejmuje pracy w niedzielę, 7 kwietnia, nie mają prawa do innego dnia wolnego w związku z pracą w komisji w tym dniu. Drugim dniem wolnym będzie poniedziałek, 8 kwietnia 2024 r. Jeśli liczenie głosów zakończy się w niedzielę, zwolnienie na poniedziałek ulegnie wykorzystaniu. Natomiast jeśli liczenie głosów zakończy się w poniedziałek (nawet po północy), kolejnym dniem wolnym będzie wtorek, 9 kwietnia 2024 r.
Podstawa prawna: art. 154 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. – Kodeks wyborczy (tekst jednolity Dz.U. z 2023 r., poz. 2408).
Materiał opracowano na podstawie newsletteru TAX Alert wydawnictwa Wolters Kluwer.
Inne aktualności
Pracownicy angażowani do obsługi nadchodzących wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego m...
Pracownicy angażowani do obsługi nadchodzących wyborów samorządowych oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego m...
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!