Wsparcie dla trzech województw
Dolnośląskie, opolskie i śląskie województwa otrzymały już środki na wypłatę zasiłków celowych dla osób poszkodowanych w wyniku powodzi. Pomoc ta ma na celu wsparcie w pokryciu najpilniejszych potrzeb.
Pomoc dla kredytobiorców
Osoby posiadające kredyt mieszkaniowy, które ucierpiały w powodzi i utraciły możliwość korzystania z domu lub mieszkania, nawet czasowo, będą mogły skorzystać z bezzwrotnej pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). FWK pokryje raty kredytu przez 12 miesięcy, bez względu na ich wysokość.
Odroczenie podatków VAT, PIT i CIT
Przedsiębiorcy dotknięci skutkami powodzi będą mogli wydłużyć terminy płatności kluczowych podatków: VAT, PIT i CIT. W przypadku VAT, odroczenie płatności obowiązuje do 25 stycznia 2025 r., natomiast dla PIT i CIT dotyczy to zaliczek oraz należności za sierpień-grudzień 2024 r. Przedsiębiorcy będą mogli rozliczyć podatek dopiero w rocznym zeznaniu podatkowym. Odroczenie obejmie również podatek odprowadzany za pracowników firm poszkodowanych przez powódź.
Zerowa stawka VAT na darowizny
Ministerstwo Finansów wprowadziło zerową stawkę VAT na darowizny towarów i nieodpłatne usługi przekazywane na rzecz osób dotkniętych powodzią. Z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy przekazujący darowizny za pośrednictwem organizacji pożytku publicznego, jednostek samorządu terytorialnego, podmiotów leczniczych oraz Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych.
Szybsza obsługa wniosków podatkowych
Organy podatkowe będą rozpatrywać wnioski od osób poszkodowanych w powodzi w trybie priorytetowym. Zaświadczenia, takie jak potwierdzenia o dochodach czy braku zaległości podatkowych, będą wydawane natychmiastowo, zarówno przy osobistym składaniu w urzędzie, jak i drogą elektroniczną.
Ta pomoc ma na celu złagodzenie skutków powodzi zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców, zapewniając im wsparcie finansowe i ulgi podatkowe