RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

02 wrz

Zmiany w systemie SENT

Rząd przyjął zmiany w systemie SENT

 

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji przepisów dotyczących delegowania kierowców w transporcie drogowym oraz niektórych innych ustaw, wprowadzając zmiany do systemu SENT (System Elektronicznego Nadzoru Transportu). Zmiany mają na celu przyspieszenie wejścia w życie obowiązku rejestracji w systemie monitorowania drogowego i kolejowego przewozu towarów oraz obrotu paliwami opałowymi. Dotyczy to w szczególności przewoźników zagranicznych spoza Unii Europejskiej, którzy realizują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.

 

Cel nowelizacji

 

Zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Infrastruktury mają na celu skuteczniejsze monitorowanie i kontrolowanie przewoźników zagranicznych. Wzmacniają one ochronę polskich przewoźników drogowych przed nieuczciwą i nierówną konkurencją ze strony firm z krajów spoza Unii Europejskiej. Nowelizacja jest odpowiedzią na postulaty środowiska przewoźników drogowych, którzy wielokrotnie zgłaszali swoje zastrzeżenia, m.in. poprzez organizowanie protestów na granicach z Ukrainą.

 

Problemy polskiej branży transportowej

 

W komunikacie po posiedzeniu Rady Ministrów podkreślono, że polska branża transportu drogowego boryka się obecnie z wieloma problemami, które wynikają nie tylko z sytuacji na Ukrainie, ale także ze spowolnienia gospodarczego w Europie. Polska, będąca jednym z liderów w międzynarodowych przewozach drogowych, od lat notuje wzrost liczby przewoźników oraz posiadanych przez nich pojazdów ciężarowych. W związku z tym konieczne jest wzmocnienie kontroli przewoźników z państw trzecich, aby przeciwdziałać nieuczciwej konkurencji i chronić krajowy rynek transportu drogowego przed nieuczciwymi praktykami zagranicznych podmiotów.

 

Najważniejsze zmiany w nowelizacji

 

  1. Przyspieszenie wejścia w życie przepisów: Nowelizacja przyspiesza wejście w życie przepisów dotyczących elektronicznej kontroli zezwoleń zagranicznych w systemie SENT, co umożliwi lepsze monitorowanie przewozów drogowych i kolejowych oraz obrotu paliwami opałowymi.
  2. Zakres nowego obowiązku: Obowiązek rejestracji w systemie SENT będzie dotyczył przewoźników zagranicznych, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe rzeczy.
  3. Terminy obowiązku rejestracji w systemie SENT:
    • Od 1 listopada 2024 r.: Obowiązek dotyczyć będzie przewoźników spoza UE, Konfederacji Szwajcarskiej i państw EFTA, którzy wykonują międzynarodowe przewozy drogowe.
    • Od 1 stycznia 2025 r.: Obowiązek obejmie także przewoźników z krajów UE, Konfederacji Szwajcarskiej i EFTA, którzy wykonują przewozy drogowe na terenie Polski do lub z państw spoza UE, na podstawie zezwoleń wymaganych przepisami międzynarodowych umów.

 

  1. Przedłużenie okresu przejściowego dla ośrodków szkolenia kierowców: Okres przejściowy na spełnienie warunku posiadania akredytacji kuratora oświaty przez Ośrodek Szkolenia Kierowców oraz wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego zostanie przedłużony o trzy lata, do 31 sierpnia 2027 r. Dzięki temu możliwe będzie utrzymanie na dotychczasowym poziomie liczby podmiotów uprawnionych do:
    • Prowadzenia kursów dla kandydatów na instruktorów nauki jazdy,
    • Prowadzenia warsztatów doskonalenia zawodowego dla instruktorów i wykładowców,
    • Wydawania nieodpłatnych kart rowerowych,
    • Prowadzenia szkoleń kandydatów na kierowców w formie nauczania na odległość.

 

Podsumowanie

Nowelizacja przepisów dotyczących systemu SENT ma na celu skuteczniejsze kontrolowanie przewoźników zagranicznych oraz ochronę polskiego rynku transportu drogowego przed nieuczciwą konkurencją. Zmiany te odpowiadają na potrzeby i postulaty zgłaszane przez polskich przewoźników i mają na celu wspieranie polskiej branży transportowej w trudnych warunkach gospodarczych i politycznych.

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.