RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

16 mar

Podatek wyrównawczy

Ministerstwo Finansów aktualnie opracowuje projekt ustawy dotyczącej opodatkowania jednostek wchodzących w skład zarówno międzynarodowych, jak i krajowych grup. W ramach tego projektu planuje się wprowadzenie tzw. globalnego podatku minimalnego jako reakcji na problemy związane z opodatkowaniem na skalę międzynarodową. Główne firmy operujące globalnie będą podlegać corocznemu sprawdzeniu, czy spełniają wymaganą minimalną stawkę opodatkowania na poziomie 15 proc.

Ministerstwo opublikowało zapowiedź wprowadzenia tych zmian w ramach prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Projekt ma na celu implementację dyrektywy Rady (UE) 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., która ma zapewnić globalny minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw. Celem tej dyrektywy jest wprowadzenie globalnych zasad przeciwdziałania erozji podstawy opodatkowania, znanych jako zasady GloBE, będące główną częścią tzw. filaru II OECD.

W świetle tych zasad ma być ustalony minimalny poziom opodatkowania działalności gospodarczej na całym świecie.

Projekt wprowadza trzy rodzaje podatku wyrównawczego:

 

  • Globalny podatek wyrównawczy (IIR) nakładający obowiązek opłacenia podatku wyrównawczego na jednostkę dominującą najwyższego szczebla w grupie.
  • Krajowy podatek wyrównawczy (QDMTT) działający w sposób podobny do IIR, ale prawo do poboru podatku pozostaje w państwie, w którym znajdują się nisko opodatkowane jednostki składowe grupy.
  • Podatek od niedostatecznie opodatkowanych zysków (UTPR) nakładający obowiązek opłacenia podatku wyrównawczego na jednostkę dominującą w danej jurysdykcji, jeśli działalność grupy w innej jurysdykcji nie podlega globalnemu podatkowi wyrównawczemu.

 

Projekt ma zostać przyjęty przez rząd w trzecim kwartale 2024 roku.

Materiał opracowano na podstawie newsletteru TAX Alert wydawnictwa Wolters Kluwer.

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.