RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

26 wrz

Ulgi podatkowe dla poszkodowanych w wyniku powodzi

Osoby fizyczne oraz przedsiębiorcy, którzy ucierpieli wskutek powodzi, mogą ubiegać się w urzędzie skarbowym o ulgi w spłacie zobowiązań podatkowych. Do możliwych form pomocy należą m.in. rozłożenie płatności na raty, odroczenie terminu zapłaty oraz umorzenie zaległości. Ulgi są udzielane na wniosek podatnika, jednak nie przewidziano odrębnych rozwiązań podatkowych specjalnie dla osób poszkodowanych w powodzi.

 

Zgodnie z komunikatem Krajowej Administracji Skarbowej, podatnicy mogą składać wnioski na podstawie art. 67a Ordynacji podatkowej, takie jak:

 

  • RAT-Z – rozłożenie należności podatkowych na raty,
  • UZ-M – umorzenie zaległości podatkowej,
  • TER-Z – odroczenie terminu zapłaty.

 

We wniosku konieczne jest szczegółowe opisanie sytuacji oraz uzasadnienie potrzeby skorzystania z ulgi. Wnioski mogą składać zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorcy, a procedura jest dostępna online przez stronę biznes.gov.pl lub w e-Urzędzie Skarbowym.

 

Kryteria przyznawania ulg

 

Zgodnie z art. 67a Ordynacji podatkowej, organ podatkowy może przyznać ulgę w przypadkach uzasadnionych ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym. Nie ma jednak zamkniętej listy sytuacji uprawniających do automatycznego przyznania ulgi. Każdy wniosek jest oceniany indywidualnie na podstawie dostarczonej dokumentacji i okoliczności. Decyzje mają charakter uznaniowy.

 

Przykłady sytuacji uzasadniających przyznanie ulgi:

 

  • Zdarzenia losowe i nadzwyczajne, takie jak poważna choroba podatnika lub członka jego rodziny.
  • Trudna sytuacja finansowa, np. brak dochodów lub dochody niewystarczające na pokrycie podstawowych potrzeb.
  • Problemy finansowe przedsiębiorstwa, takie jak utrata płynności finansowej.
  • Jednorazowa zapłata znacznej części zaległości podatkowych, co może uzasadniać umorzenie odsetek.

 

Pomoc de minimis

 

Jeśli ulga stanowi pomoc de minimis, jej wartość dla jednego podatnika nie może przekroczyć równowartości 300 tys. euro w okresie trzech lat.

 

Statystyki dotyczące ulg

Dane Ministerstwa Finansów pokazują, że najtrudniej uzyskać umorzenie podatku. W 2023 roku wydano tylko 957 takich decyzji, a w latach 2022 i 2021 odpowiednio 1501 i 1553. Decyzje o odroczeniu zapłaty są częstsze – w 2023 roku było ich 6,5 tys., w 2022 roku 7,9 tys., a w 2021 roku 6,3 tys. Najczęściej urzędy skarbowe zgadzają się na rozłożenie podatku na raty – w 2023 roku wydano 403,7 tys. takich decyzji, jednak ich liczba maleje w porównaniu do lat poprzednich (414,6 tys. w 2022 roku i 451 tys. w 2021 roku).

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.