Aktualności
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poszukiwania współpracowników i kontrahentów. W praktyce gospodarczej często zdarza się, że przedsiębiorcy korzystają z usług świadczonych przez członków rodziny, w tym przez małżonka. Pojawia się wówczas pytanie, czy wydatki na te usługi można zaliczyć do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. Z takim dylematem zwróciła się podatniczka do dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, składając wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów podatkowych.
Wątpliwości podatniczki dotyczące usług małżonka
Wnioskodawczyni prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży m.in. filtrów, uszczelnień i materiałów BHP. W ramach swojej działalności rozpoczęła współpracę z mężem, który zajmował się m.in. pozyskiwaniem klientów, wsparciem technicznym, dostawą produktów oraz nadzorem nad umowami handlowymi. Mąż wnioskodawczyni posiadał odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie, co miało istotne znaczenie dla uzasadnienia ekonomicznego tej współpracy. Zawarte umowy oraz wynagrodzenie za świadczone usługi były ustalone na zasadach rynkowych, a dodatkowo między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa.
Zdaniem podatniczki, wydatki poniesione na usługi świadczone przez męża mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. Wskazała przy tym na art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT, który wyłącza z kosztów wartość pracy własnej podatnika, jego małżonka i dzieci, jednak z zastrzeżeniem, że sytuacja ta dotyczy tylko wspólnego gospodarstwa. Gdy każdy z małżonków prowadzi odrębne przedsiębiorstwo i wystawia faktury za wykonane usługi, nie jest to już praca własna w rozumieniu przepisów podatkowych.
Koszty uzyskania przychodów a usługi świadczone przez małżonka
Podatniczka zwróciła uwagę, że zgodnie z ogólną definicją, kosztami uzyskania przychodów są wydatki poniesione w celu osiągnięcia przychodu, jego zabezpieczenia lub zachowania. Wydatki te muszą spełniać określone warunki:
W związku z tym, wynagrodzenie wypłacone małżonkowi prowadzącemu własną działalność gospodarczą, który świadczył usługi na rzecz firmy podatniczki, nie jest wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 10 ustawy o PIT. Zdaniem wnioskodawczyni, te wydatki mogły zostać zaliczone do kosztów podatkowych.
Stanowisko fiskusa
Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przychylił się do stanowiska podatniczki, zgadzając się na zaliczenie wydatków poniesionych na usługi świadczone przez małżonka do kosztów uzyskania przychodów. Co istotne, organ podatkowy odstąpił od szczegółowego uzasadnienia swojej decyzji, co oznacza, że w pełni podzielił argumentację przedstawioną przez wnioskodawczynię. Warto zaznaczyć, że w tej sprawie między małżonkami istniała rozdzielność majątkowa, jednak fiskus również w przypadkach wspólności majątkowej wydawał interpretacje zezwalające na zaliczenie takich wydatków do kosztów podatkowych, pod warunkiem, że transakcje były zawierane na zasadach rynkowych.
Podstawa prawna:
Inne aktualności
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poszukiwania współpracowników i kontrahent...
Prowadzenie działalności gospodarczej wiąże się z koniecznością poszukiwania współpracowników i kontrahent...
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!