RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

12 wrz

Kasowy PIT: Nowe rozwiązanie dla przedsiębiorców

Kasowy PIT to nowa propozycja, o której dyskutuje się już od pewnego czasu. Rząd niedawno przyjął projekt ustawy, który zakłada zmiany m.in. w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, wprowadzając nową metodę rozliczania od 1 stycznia 2025 r. na zasadzie dobrowolności. Metoda ta skierowana jest głównie do najmniejszych przedsiębiorców, których przychody nie przekraczają określonych limitów. Jakie są główne zasady i dla kogo jest to rozwiązanie?

Kasowy PIT – dla kogo?

 

Z nowego rozwiązania będą mogli skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielną działalność gospodarczą, jeśli:

 

  • Ich roczne przychody nie przekroczyły 250 000 euro (w przypadku przedsiębiorstwa w spadku uwzględnia się przychody z działalności prowadzonej przez zmarłego przedsiębiorcę),
  • Nie prowadzą ksiąg rachunkowych (obligatoryjnie ani dobrowolnie),
  • Złożą oświadczenie o wyborze kasowej metody rozliczania do właściwego naczelnika urzędu skarbowego w odpowiednim terminie,
  • Rozliczają podatek dochodowy według skali podatkowej, podatkiem liniowym, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych lub w ramach ulgi IP Box.

 

Ważne: Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej nie wyklucza zatrudniania pracowników. Jednak przedsiębiorcy działający np. w formie spółek jawnych czy cywilnych nie będą mogli skorzystać z kasowego PIT.

 

Kluczowe założenia nowego rozwiązania:

 

  1. Moment uzyskania przychodu: Będzie to dzień zapłaty należności, ale nie później niż 2 lata od wystawienia faktury lub dnia likwidacji działalności. Jeśli przedsiębiorca nie otrzyma zapłaty w ciągu 2 lat, będzie musiał rozpoznać przychód w momencie upływu tego terminu.
  2. Częściowa płatność: Przychód powstanie także w momencie otrzymania częściowej płatności (zaliczki, zadatku itp.).
  3. Wyłączenia: Kasowy PIT nie będzie obejmował przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
  4. Transakcje tylko z przedsiębiorcami: Metoda ta będzie mogła być stosowana wyłącznie w przypadku transakcji z przedsiębiorcami. Nie obejmie transakcji z osobami fizycznymi nieprowadzącymi działalności gospodarczej.
  5. Obowiązywanie przez rok: Po wybraniu metody kasowej przedsiębiorca będzie zobowiązany do jej stosowania przez cały rok podatkowy. Zmiana metody będzie możliwa dopiero w kolejnym roku, po zgłoszeniu rezygnacji w urzędzie skarbowym.
  6. Rozliczenia w przypadku faktur na przełomie lat: Przy rozliczaniu należności na przełomie dwóch lat podatkowych obowiązywać będą zasady z roku, w którym wystawiono fakturę lub dokonano płatności.
  7. Koszty uzyskania przychodów: Będą rozliczane w momencie zapłaty, ale nie wcześniej niż w dniu wystawienia faktury. Wyjątkiem są odpisy amortyzacyjne, które będą rozliczane na dotychczasowych zasadach, niezależnie od terminu płatności.

 

Na ten moment projekt jest jeszcze w fazie legislacyjnej.

 

Podstawa prawna:

  • Art. 1 pkt 2 projektu ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.