RLS Legal & Tax Advice

Aktualności

24 lut

Wyższa „trzynastka” po złożeniu specjalnego wniosku

Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dołącza do formularza PIT wniosek EPD-21 dotyczący rezygnacji z pobierania zaliczek na podatek dochodowy do kwoty 30 tysięcy złotych. Coraz więcej emerytów i rencistów decyduje się na jego złożenie, choć nie zawsze jest to dla nich najkorzystniejsze rozwiązanie – poinformował we wtorek ZUS.

 

Wpływ wniosku na trzynastą i czternastą emeryturę

 

Ponad 460 tysięcy emerytów i rencistów otrzymało od ZUS specjalny wniosek podatkowy. Jego akceptacja sprawia, że tzw. trzynastka i czternastka będą wypłacane w wyższej kwocie „na rękę”. Jednak opcja ta nie jest korzystna dla osób, których roczne dochody przekraczają 30 tysięcy złotych.

 

Jak działa wniosek EPD-21?

 

Po złożeniu wniosku EPD-21 ZUS nie potrąca zaliczek na podatek dochodowy (12%) od emerytur, rent oraz dodatkowych świadczeń (trzynastki i czternastki), dopóki całkowity dochód świadczeniobiorcy nie przekroczy 30 tys. złotych w danym roku. Po przekroczeniu tej kwoty ZUS zacznie pobierać podatek, ale bez stosowania kwoty zmniejszającej.

 

ZUS rekomenduje złożenie wniosku głównie osobom z niskimi świadczeniami, które nie mają innych dochodów. W ich przypadku zaliczka na podatek jest pobierana jedynie z trzynastej i czternastej emerytury, co oznacza, że są one niższe „na rękę”. Jednak po zakończeniu roku powstaje nadpłata podatku, którą można odzyskać po rozliczeniu z urzędem skarbowym.

 

Dzięki wnioskowi EPD-21 ZUS nie potrąci zaliczek na podatek również z trzynastki i czternastki, co skutkuje wyższymi wypłatami. W takim przypadku po zakończeniu roku najprawdopodobniej nie wystąpi nadpłata w urzędzie skarbowym.

 

Nie dla wszystkich korzystne

 

ZUS zwraca uwagę, że nie wszyscy świadczeniobiorcy skorzystają na wniosku. Osoby osiągające roczne dochody powyżej 30 tys. złotych mogą spotkać się z niedopłatą podatku, co może prowadzić do konieczności dopłaty po rozliczeniu rocznym. Dotyczy to np. osób otrzymujących świadczenia z innych instytucji lub dodatkowe wynagrodzenie z pracy.

 

Raz złożony wniosek EPD-21 obowiązuje do momentu jego wycofania lub złożenia nowego wniosku podatkowego. Dlatego świadczeniobiorcy powinni dokładnie przeanalizować swoje dochody i ewentualne skutki podatkowe przed podjęciem decyzji.

 

Inne aktualności

Jesteś zainteresowany naszą ofertą?

Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!

This site is registered on wpml.org as a development site.