Aktualności
Od 24 marca 2024 roku w życie wchodzą nowe przepisy o kluczowym znaczeniu dla organów podatkowych, w tym dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast, dotyczące ulg podatkowych. Nowością jest automatyczna utrata mocy wiążącej decyzji wydanej przez organy samorządowe, gdy podatnik nie spełnia warunków spłaty rat lub odroczonych należności.
Zmiany te wynikają z ustawy z 9 marca 2023 roku zmieniającej ustawę o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz inne ustawy, która natomiast wprowadza nowelizację Ordynacji podatkowej poprzez dodanie nowego artykułu – art. 67da. Nowy przepis dotyczy odroczonych lub rozłożonych na raty:
W przypadku niespełnienia terminu płatności odroczonych podatków lub zaległości podatkowej, wygasa decyzja o:
Jeśli termin płatności większej liczby rat nie zostanie dotrzymany, decyzja wygaśnie w odniesieniu do wszystkich niezapłaconych rat.
Nowelizacja ustawy wprowadza skutki bierności podatnika, która nie realizuje warunków udzielonej mu przez organ podatkowy ulgi. W konsekwencji decyzja wygaśnie w części lub w całości, w zależności od ilości niezapłaconych w terminie rat podatku. W przypadku odroczenia terminu płatności podatku, decyzje wygasną w całości.
Nowe przepisy przyczynią się do usprawnienia działania organów podatkowych, w tym samorządowych. Organom tym corocznie przedkładanych jest wiele wniosków podatników, w tym dotyczących podatków lokalnych. Dlatego istotne jest, aby zapoznały się one z zakresem wprowadzonych zmian, które wkrótce wejdą w życie.
ustawa z 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r., poz. 556)
ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2023 r., poz. 2383)
Materiał opracowano na podstawie newsletteru TAX Alert wydawnictwa Wolters Kluwer.
Inne aktualności
Jesteś zainteresowany naszą ofertą?
Wypełnij formularz i skontaktuj się z nami!